Et cykelløb med hjertet forrest – fra Danmark til Burkina Faso
I uge 33 træder Soroptimist International Danmark for syvende gang i pedalerne på en landsdækkende cykeltur med ét klart mål: at samle penge ind til skolemad til børn i Burkina Fasos udsatte Sahel-region. Cykelturen starter fredag den 14. august og sætter fokus på både fællesskab, bevægelse og kampen mod sult gennem initiativet “MTW på Hjul".
Turen gennem Danmark foregår i tæt samarbejde med Sinatur Hotel & Konference, der støtter projektet ved at donere 100 kr. pr. cyklende deltager. Undervejs besøges alle seks Sinatur-hoteller, hvor fællesskab, omtanke og naturoplevelser går hånd i hånd med det gode formål.
Træd i pedalerne og støt en god sag
Klar, parat, cykl – når cykling gør en forskel
Fredag den 14. august går starten til årets MTW På Hjul – et cykelløb med hjertet det rette sted. I løbet af 8 dage cykles der gennem hele landet med stop ved alle 6 Sinatur-hoteller, i et stærkt samarbejde mellem Sinatur Hotel & Konference og Soroptimist International Danmark.
Cykelløbet er en del af Stop Sult Fondens indsamlingskampagne, der støtter skolemad og skolegang for børn i Burkina Fasos fattige Sahel-region – et projekt, Sinatur også har bakket op om i flere år.
Vi håber at samle en stor flok engagerede deltagere, som vil cykle en valgfri distance og samtidig støtte et livsvigtigt formål. For hver deltager donerer Sinatur 100 kr. direkte til Stop Sult Fonden.
Soroptimist International Danmark
Soroptimist International initiativ “Moving the World to End Hunger” (MTW) samler hvert år penge ind til FN’s fødevareprogram WFP og skolemadsprojekter i Burkina Faso. Gennem cykeleventen “MTW på Hjul” cykles der på tværs af Danmark for at skabe opmærksomhed om sagen og samle midler ind til skolemad og skolegang for børn i Sahel-regionen.
Ruten 2026
Sjælland
Frederiksdal 14. august